KIRKLARELİ BABAESKİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 MART ŞEHİTLERİ ANMA VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ KUTLANDI.

18 MART ŞEHİTLERİ ANMA VE ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ KUTLANDI.

"ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!"

 

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. Yıldönümünde, Mehmetçiğimizin hatırasının, inancının, cesaretinin, azminin, manevi mirasının ve milli birlik ve beraberliğimizin harcı olan Çanakkale Zaferini kazandıran yüksek ruhun kuşaktan kuşağa aktarılmasına katkıda bulunabilmek amacıyla ilçemizde program düzenlendi. Büyük zaferin yıldönümünde, şükran ve minnet duyguları içerisinde gerçekleştirilen 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yıldönümü programı, ilçemiz "Şehitlik Alanı'nda" Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başladı. İlçe Kaymakamımız Sayın Şenol Levent ELMACIOĞLU, ilçemiz protokolü, daire amirleri, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen programda Atatürk Anıtına çelenklerin sunumunun ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşımız okundu. Saygı duruşu esnasında Tugay Komutanlığımız sorumluluğunda hazırlanmış olan saygı atışının da gerçekleştirdiği şehitlik programı, şehit mezarlarının ziyareti ve ilçe müftülüğümüz tarafından duaların okunması ile sona erdi.

Şehitlik programının ardından saat 10.00'da ilçemiz Atatürk Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı ve İlçe Kaymakamımız Sayın Şenol Levent ELMACIOĞLU, ilçemiz protokolü, daire amirleri, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ile siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin katılımı sağladığı çevrimiçi program gerçekleştirildi. Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nin 106 yıl dönümü münasebetiyle gerçekleştirilen ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Kadriye TOKAT'ın günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yaptığı zoom programında, mukaddes vatanımız için canlarını bir saniye bile düşünmeden feda eden aziz şehit ve gazilerimiz saygı, minnet ve şükranla anıldı. Yaptığı konuşmada, Çanakkale'nin yokluğun varlığı, maneviyatın maddiyatı, özgürlüğün sömürgeyi yendiği, esaretin zincirinin kırıldığı yer olduğunu vurgulayan Kadriye TOKAT, Çanakkale'nin aynı zamanda İstiklalimizin kalesi, serden geçen ancak yurttan geçemeyen milletimizin yarı,Bedir'in aslanlarını imrendiren kahramanlıkların diyarı olduğunu ifade ederek göğsünü aziz milletimizin bağımsızlığı ve vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğruna kurşunlara siper eden aziz şehit ve gazilerimize duyduğumuz minnet ve şükranı bir kez daha dile getirdi. Necip milletimizin bu güzel coğrafyada yaşayabilmek için, bu toprakları vatan yapabilmek için asırlardır çok bedeller ödediğini, ödemeye de devam ettiğini, bu sebeple de geçmişten dersler çıkartarak geleceğimizi hazırlamamız, Çanakkale Harbini sadece belirli günlerdeki anma programlarında değil nefes aldığımız her saniye hatırlamamız ve özümsememiz gerektiğini de dile getiren Kadriye TOKAT'ın konuşmasının akabinde de Teğmen İbrahim Mert BUĞLAGİL tarafından "Çanakkale zaferi" konulu konuşma yapıldı. "Çanakkale Şehitlerine" isimli şiirin ve Çanakkale Savaşı'ndan bir anının ilçemiz Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından okunmasının akabinde de tüm katılımcılar tarafından bağlama eşliğinde "Çanakkale Türküleri" seslendirildi. Hep bir ağızdan seslendirilen ve duygu yüklü anlara sahne olan türkülerimizin ardından da program, tarihin her döneminde canlarını aziz vatanımız uğruna hiçe sayan aziz şehit ve gazilerimizin mübarek ruhlarına gönderilen dualarla sona erdi.

Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bizler de İstiklal Savaşımızın öncüsü Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere barutun kanla, kanın canla, canın vatan, namus ve bayrak uğruna destanlaştığı Çanakkale'de kısıtlı imkanları ile tüm dünyaya meydan okuyan ve eşi benzeri olmayan destansı bir zafere imza atarak isimlerini tarihe altın harflerle yazdıran kahraman şehit ve gazilerimizi bir kez daha saygı, şükran ve minnetle anıyoruz.

"ÇANAKKALE GEÇİLMEZ!"

18-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-2021

Hacı Hasan Mahallesi Atatürk Caddesi No 30 Babaeski/KIRKLARELİ - 0 288 512 11 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.