KIRKLARELİ BABAESKİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2021-2022 Yılı İlköğretim Haftası Etkinlikleri Törenlerle Başladı.

2021-2022 Yılı İlköğretim Haftası Etkinlikleri Törenlerle Başladı.

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN KADRİYE TOKAT' IN İLKÖĞRETİM HAFTASI PROGRAMI AÇILIŞ KONUŞMASI

Sayın Kaymakamım ,

Sayın Garnizon Komutanım ,

Sayın Belediye  Başkanım,

Protokolün Değerli Üyeleri, 

Değerli Meslektaşlarım,

Sevgili Öğrencilerimiz,

Kıymetli Velilerimiz,

Basınımızın Güzide Temsilcileri,

 

1952 yılından bu yana 69 yıldır Türk Milli Eğitiminin hizmetinde olan Gazi Osman Paşa  İlkokulu'muzda düzenlemiş olduğumuz 2021-2022 Eğitim Öğretim yılının açılış törenine hoş geldiniz diyor, sizleri saygı, sevgi ve hürmetle selamlıyorum.

 

Bugün yeni bir eğitim-öğretim yılına başlamanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz. Bugün bir buçuk yılı aşkın süredir dünyada ve ülkemizdeki Covid 19 Salgın sürecinde uzak kaldığımız evlatlarımıza kavuşmanın mutluluğunu sizlerle paylaşıyoruz. Bizler evlatlarımızı çok özledik. Öğrencilerimiz olmadan okullarımız sınıflarımız o kadar boş o kadar mahzun kaldı ki ... Kıymetli yavrularım sizler olmadan hiçbir şeyin anlamı yok . Sizinle biz Öğretmeniz .Sizinle bu bina Okul . Sizinle bu sınıflar Sınıf.... Biz sizleri çok ama çok özledik okulunuza hoş geldiniz diyor o güzel gözlerinizden öpüyorum. ....

 

Değerli Hazirun ;

Eğitim, bir toplumun geleceğini belirleyen bir süreç, bir memleket meselesidir. Türk Eğitim sistemimiz; tüm vatandaşlarımızı; Türk Milli Eğitiminin temel amaçlarından biri olan "Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin, dengeli ve düzgün bir karaktere sahip olmasını, aynı zamanda iyi insan ve iyi bir vatandaş olarak yetiştirilmesi" görevini üstlenmiştir.

 

Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün ifade ettiği gibi "Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder." Bu düşünceden yola çıkarak, Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacak olan Bakanlığımızın ortaya koyduğu 2023 hedefleri ve 2053, 2071 vizyonuyla buluşturacak olan temel unsur da yine eğitimdir. Bu bağlamda eğitim ve öğretimdeki en önemli hedefimiz; çocuklarımızın yetenek ve ilgilerinin dâhilinde zihinsel, ruhsal, sosyal gelişimlerine öncülük edip onları millî, manevi, ahlaki ve evrensel değerlere bağlı bireyler olarak yetiştirmektir.

 

Değerli Öğretmenlerim,

Heykeltıraş mermere ne ise öğretmen de çocuğa odur. Bu sözden hareketle ben de diyorum ki ; sizler, öğrencilerimizin önce yüreğine, sonra aklına dokunan, okulu ve okumayı sevdiren bir rehbersiniz. Onlar sizin evlatlarınız. Evlatlarınızın öğretmeni nasıl olsun istiyorsanız sizler de o yaklaşımla öğrencilerinize Öğretmenlik yapınız.  Özverili çalışmalarınızla onları bilgi, beceri, tutum ve değerlerle yavrularımızı donatacağınıza inancım tamdır. Bu zor fakat kutsal görevinizde hepinize başarılar diliyorum. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir öğretim yılı geçirmenizi temenni ediyorum.

 

Sevgili Öğrencilerim,

Halk ozanımız Aşık Veysel bir şiirinde okulun önemini dile getirirken şöyle diyor: 

Dünyanın en zengin aklını gördüm.

Sermayesini sordum,

Dedi ki: Okul

Sizlerin de gözlerinde, okula başlamanın heyecanını, sevincini, ışıltısını görüyor, bu ışıltıyı hiç kaybetmemenizi diliyorum. Okul, sizin ikinci eviniz ; öğretmen ve arkadaşlarınız ise ikinci ailenizdir. Bu yeni eğitim ve öğretim yılında da arkadaşlarınızla ve öğretmenlerinizle hep birlikte çok güzel sağlıklı  bir yıl geçirmenizi ve derslerinizde başarılı olmanızı diliyorum.

 

Saygıdeğer Velilerimiz,

Bugün, çocuklarınızı okulla buluşturmanın heyecanını hep birlikte yaşıyoruz. Sizin çocuklarınız, bizim çocuklarımızdır. Mevlana'nın dediği gibi: "Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşabilir." sizlerle bizlerin paylaştığı aynı duygu çocuklarımızı güzel bir geleceğe hazırlamaktır. Bizlere emanet ettiğiniz yavrularınızı hayata beraberce hazırlayacağız. Eğitim öğretim sürecinde sizlerin de desteklerinizi yanımızda görmekten mutluluk duyuyoruz.

 

Sayın Kaymakamım;

Güzel İlçemiz Babaeski'deki okullarımızla ilgili sayısal verileri burada kısaca arz etmek istiyorum.

Babaeski  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 29 okulumuzda, 438  öğretmenimiz ve 5131  öğrencimiz ile 2021-2022 Eğitim ? Öğretim Yılına  başlamış  bulunmaktayız. Sizin  himayelerinizde, tüm okullarımızda gerekli sağlık ve güvenlik önlemleri alınmış, yaz dönemi boyunca okullarımızın tadilat ve onarımı yapılmış, taşımalı eğitimin bütün iş ve işlemleri tamamlanmıştır. Toplam 13 taşıma merkezi okullarımızda, 650  öğrencimizin eğitime erişimi sağlanmaktadır.  İlçemizde, öğrencilerimizin ders kitapları, devletimizin imkânları sayesinde eksiksiz bir şekilde masalarının üzerine konulmuştur. 2021/2022 Eğitim-öğretim yılının öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

 

 

 Babaeski  Basınımıza ve değerli temsilcilerine, Babaeski Eğitim Ailesinin her etkinliğinde yanımızda oldukları için teşekkür ediyorum. 

Kıymetli Hazirun; konuşmama  Ünlü Ozanımız Aşık Veyselin Okulun Önemini anlatan  mısraları ile devam etmek istiyorum ...

Dünyanın en zengin aklını gördüm
Sermayesin sordum dedi ki okul
İnsanlara hizmet yaptığın yardım
Merhametim duygum dedi ki okul

Sudan ateş yapan ne güzel sanat
Dünyayı ışığa kaplarsın kat kat
Fikrile mi ettin bunları icat
Rehiberim oldu dedi ki okul

Kanat takar gökyüzünde uçarsın
Denizleri müdanasız geçersin
Soğuğu yağmuru nasıl seçersin
Rasathane kurmuş dedi ki okul

Çeşitli taşıtlar bir de tirenler
Hekim olup her yareyi saranlar
Bunu sen mi yaptın yoksa erenler
Daha neler yapar dedi ki okul

Radyolar hayrete düşürdü beni
Her dilden biliyor yok amma canı
İlim akıl fikir yaratmış bunu
Lambası dalgası dedi ki okul

İnsanlar kafası bunları bulan
İlimdir dünyada hakikat olan
Bütün bu işlerin temelin kuran
İnan buna Veysel dedi ki okul

 

Bu duygu ve düşüncelerimle konuşmama son verirken  2021-2022 eğitim öğretim yılının Güzide İlçemiz Babaeski'miz  ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor saygılarımı sunuyorum.,

 

                                                                                                                                                                                                               Kadriye TOKAT

                                                                                                                                                                                                   Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü

13-09-202113-09-202113-09-202113-09-202113-09-202113-09-202113-09-202113-09-2021

 

Hacı Hasan Mahallesi Atatürk Caddesi No 30 Babaeski/KIRKLARELİ - 0 288 512 11 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.