KIRKLARELİ BABAESKİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"BABAESKİ OKUYOR" KİTAP OKUMA YARIŞMASI

BABAESKİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ ŞAMPİYON Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 2 Haziran Salı günü 11.00’de Cumhuriyet İlkokulu Çok Amaçlı Salonu’nda “Babaeski Okuyor” kitap okuma kampanyası kapsamında Ortaöğretim Kurumları İlçe Finali yapıldı. 7 Ortaöğretim Kurumu arasında düzenlenen yarışmayı 15 sorunun tamamını doğru bilerek 150 puan alan Babaeski Anadolu İmam Hatip Lisesi kazandı. 


Yarışmaya Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım ALKAN, Kırklareli Kaymakam Adayı Önder ÇENGEL, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa BAYRAK, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Muzaffer KARAMAN, Babaeski okul müdürleri ve öğretmenleri ile öğrenciler katıldılar.

Yarışmada sunuculuk görevini Babaeski Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Pınar EMİR yaptı. Yarışmada soruların slayt olarak sunumu Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ali Rıza ÇELİKOK tarafından yapılmıştır. Yarışmanın jüri görevini Babaeski Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Ahmet DEMİREL, Plevne Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Nüket AKDAĞ, Fatih İlkokulu Türkçe Öğretmeni Mükremin MAMAK ile Atatürk Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Zeynep ÜSTÜNOVA yapmışlardır.

Babaeski’den 7 Lise ve Dengi Okul yarıştı. Her okuldan 2 öğrencinin yer aldığı yarışmada, öğrenciler kura çekimi ile belirlen yerlerini aldılar. 15 sorudan oluşan 3 grup sınav sorusu Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan’ın çektiği kura sonucunda 2. Grup soruları soruldu.

Sorulacak soruların belirlenmesinden sonra Yarışma sunucusu Pınar EMİR tarafından yarışmanın kuralları okundu.

Yarışma kurallarının okunmasının ardından Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bayrak, konuşma yaptı. Müdür Mustafa Bayrak, konuşmasında; “Okuma alışkanlığı, temelde örgün eğitim sisteminin ilk yıllarında kazanılan bir beceridir. Öğrenciler okul çağındayken kitap okuma becerisini edinememişlerse yetişkinlik döneminde edinmeleri de çok güç olur. Buradan hareketle Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimize kitap okuma ilgi ve sevgisinin oluşturulması için Babaeski Okuyor projesi geliştirilerek uygulamaya başladık. Bu amaçla birçok toplantı yaptık, kararlar aldık. Aldığımız kararlardan biri de 1. Dönem Ortaokullar Arası, 2. Dönem Liseler Arası Okuma Yarışması düzenleyerek hediye olarak da 5 adet diz üstü bilgisayar ve 10 adet tablet pc gibi çok cazip hediyeler belirleyerek her öğrencimizin en az bir kitabı baştan sona okumasını sağladık. Bugün burada Liseler Arası Okuma Yarışması’nın finalini yapmak amacıyla toplanmış bulunuyoruz. Babaeski Okuyor projesinin gerçekleşmesinde katkısı olan başta Şube Müdürü Muzaffer Karaman ve Okul Müdürlerimiz olmak üzere Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlerimiz ve Türkçe Öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Okumanın önemi ile ilgili 1-2 düşüncemi sizlerle paylaşmak istiyorum; öyle veya böyle sosyal medya üzerinden hepimiz bir tür okuryazar haline geldik. Capsler, Tweetler, uygulama metinleri derken birbirinden bağımsız yüzlercesinde gözlerimize değer oldu. Okumayı sevmediğini söyleyen insanlar bile dolaylı yoldan sayfalarca yazıyı okumaktan yüksünmedi. Peki, okuryazar olmak böyle bir şey mi? Bu durum her gün yüzlerce kimlik veya ehliyet okumaya benziyor. Bu türden okuma eğer bir işin parçası değilse insana hiçbir şey kazandırmaz. Gün sonunda hayata anlam katabilecek bir tane bile cümle elde kalmaz. Alakasız bir şekilde hayat devam eder. Belki de teknoloji bağımlılığına kendimizi kaptırdığımızın farkına bile varamayız. Oysa okumak, bütün anlamsızlıklara meydan okumaktır. Var oluşumuzu, hayatı, nereden gelip nereye gittiğimizi anlamaya çalışmaktır, yol bulmaktır, köprü kurmaktır. Bu yarışmanın okuma konusunda bizlere yeni kapılar açmasını, hayırlara ve güzelliklere vesile olmasını temenni ediyor, hepinizi saygı ile selamlıyorum.” dedi.

Yarışmanın sonucunda;

1.      1. Babaeski Anadolu İmam Hatip Lisesi (150 puan)

2.      2. Babaeski Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi (130 puan)

3.      3. Babaeski İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  (110 puan) oldu.

 

Sonuçların açıklamasından ardından Babaeski Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Erdinç Öner, Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi Müdürü Sezer Arslan ve İMKB Ticaret Meslek Lisesi Müdürü Bülent Tokat´a Başarı Sertifikası, ayrıca Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine başarı belgeleri ile 2 adet dizüstü bilgisayar verdi. Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bayrak ise ikinci olan Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi öğrencilerine 2 adet tablet bilgisayar hediye etti. Üçüncü olan İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine ise Babaeski İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Muzaffer Karaman 2 adet mini tablet bilgisayar hediye etti. Fotoğraf çekiminin ardından tören sona erdi.

Ortaöğretim Kurumları Kitap Okuma YarışmasıOrtaöğretim Kurumları Kitap Okuma YarışmasıOrtaöğretim Kurumları Kitap Okuma YarışmasıOrtaöğretim Kurumları Kitap Okuma YarışmasıOrtaöğretim Kurumları Kitap Okuma YarışmasıOrtaöğretim Kurumları Kitap Okuma YarışmasıOrtaöğretim Kurumları Kitap Okuma YarışmasıOrtaöğretim Kurumları Kitap Okuma YarışmasıOrtaöğretim Kurumları Kitap Okuma YarışmasıOrtaöğretim Kurumları Kitap Okuma Yarışması

 

Hacı Hasan Mahallesi Atatürk Caddesi No 30 Babaeski/KIRKLARELİ - 0 288 512 11 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.