KIRKLARELİ BABAESKİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Babaeski Okuyor” Okuma Kampanyası Kapsamında Yapılan Toplantı

Toplantı 16/02/2015 Pazartesi saat 15:30´da İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Muzaffer KARAMAN başkanlığında yapılmış ve toplantıda aşağıdaki kararlar alınmıştır.
Babaeski Okuyor” Okuma Kampanyası Kapsamında Yapılan Toplantı

1- “Babaeski Okuyor” kampanyası ile ilgili 09/09/2014, 29/09/2014 ve 06/01/2015 tarihlerinde yapılan toplantı kararları gözden geçirildi. Alınan kararların 2. Dönemde uygulanmaya devam edileceğine karar verildi.

2- Okumanın faydaları ve okuma alışkanlığının kazandırılmasıyla ilgili dokümanların (afiş, slayt, sunu, film, yazılı metin…) bulunduğu DVD hazırlıkları devam edecek, isteyen öğretmen istediği zaman hazırlanan dokümanları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden alabilecektir. Hazırlanan DVD okullara dağıtılacaktır. Bu materyallerden öğretmenler faydalanacak, öğrenci ve velilerin bilgilendirilmesi sağlanacaktır.

3-         Birinci dönem “Babaeski Okuyor” kampanyası çerçevesinde düzenlenen ‘Ortaokullar arası Kitap Okuma Yarışması’nın çok başarılı geçtiği, öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmaya çok fayda sağladığı tespit edilmiştir.

İkinci dönem de “Babaeski Okuyor” kampanyasının daha önce yaptığımız toplantılar çerçevesinde lise ve dengi okulların katılacağı ‘Liseler arası Kitap Okuma Yarışması’ düzenlenecektir.

Lise ve dengi okullar için; komisyon, yarışmada tüm öğrencilerin aynı kriterlere göre değerlendirilmesi amacıyla İletişim Yayınlarından çıkan, 479 sayfalık, yazarı Tarık BUĞRA olan Küçük Ağa adlı kitabı tespit etmiş olup, Babaeski’de ki her lise ve dengi okul, yarışmaya katılan öğrencilerine Mayıs ayı sonuna kadar sınav yapacak, bu yarışmalarda ilk ikiye giren öğrenciler okullarını temsil etmek üzere belirlenecektir. Liseler arası Kitap Okuma Yarışması’nın finali halka açık olarak haziran ayında yapılacaktır.

Liseler arası Kitap Okuma Yarışması’nın finali aşağıdaki esaslar çerçevesinde gerçekleşecektir

Başarılı olup, dereceye giren ilk üç okula sertifika verilecektir.

Başarılı olup dereceye giren okulların öğrencilerine aşağıdaki hediyeler, daha önce belirlenen ödüller kapsamında verilecektir.

1.     1. Olan okulun öğrencilerine 2 adet dizüstü bilgisayar,

2.     2. Olan okulun öğrencilerine 2 adet tablet bilgisayar,

3.     3. Olan okulun öğrencilerine 2 adet mini tablet bilgisayar. Hediye edilecektir.

Sınav esnasında hangi okulun hangi masaya oturacağı, yarışma başlamadan önce kura ile tespit edilecektir.

Sınavlar esnasında hangi okulların soruya doğru yanıt verdiğine komisyon karar verecektir. Ayrıca komisyon puan tablosu tutup, dereceye girenleri tutanak altına alacaktır.

Yarışma sınav soruları aşağıda isimleri yazılı sınav yürütme komisyonu tarafından hazırlanacak ve aunı komisyon ayrıca yarışmada jüri görevini yapacaktır.

1-      Ahmet DEMİREL – Babaeski Ortaokulu

2-      Nükhet AKDAĞ  - Plevne Ortaokulu

3-      Zeynep ÜSTÜNOVA  - Atatürk Ortaokulu

4-      Mükremin MAMAK   -  Fatih İlkokulu

15’er adetten 3 grup sınav sorusu, 5’er adetten 3 adet yedek sınav sorusu olmak üzere toplam 60 soru numaralandırılıp zarflara konulacak ve zarflar kapatılıp imzalanacaktır. Hangi zarftaki soruların kullanılacağı final sınavı başlangıcında kura ile tespit edilecektir.

Sınavlarda her soruya, soru okunduktan sonra 20 saniye süre verilecektir. Kurallara uymayanların cevapları doğru kabul edilmeyecektir.

FİNAL SINAVI sırasında: Her okul bir yazman ve sözcü tespit edecek. Her soru için soru okunduktan sonra 20 saniye cevaplama süresi verilecektir, ‘GONG’ sesi ile birlikte yarışmacı okulların sözcüleri cevap kâğıtlarını yarışma jürisinin görebileceği şekilde kaldıracak ve sunucu ‘İNDİR’ diyene kadar indirmeyecektir. Her soru sonunda kimlerin doğru cevap verdiğine jüri karar verecek ve sunucu tarafından açıklanacaktır. Klasik sorularda kelimeler tam ve eksiksiz yazılacak, harf hataları kabul edilmeyecek ve değerlendirmeye alınmayacaktır. Test usulü şıklı sorularda sadece doğru şıkkı yazmak yeterli olacaktır. Her doğru cevap 10 puan olacaktır. Yarışmacı okulların birbirine bakmaları, yüksek sesli konuşmaları halinde cevapları geçersiz kabul edilecektir. Yarışma sırasında izleyici öğretmen, öğrenciler ve izleyiciler yarışmaya müdahale etmeyeceklerdir.  Yarışma sonucunda puanların eşitliği halinde, sadece puanları eşit olan okullara yedek zarflardan sorular sorulacaktır. Diğer okulların sıralamaları yedek sorulardan önce belirlenmiş olacaktır.

Yarışma sunuculuğunu Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Pınar EMİR yapacaktır.

Yarışma sorularının sunularının hazırlanmasını Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ali Rıza ÇELİKOK tarafından yapılacaktır.

 “Babaeski Okuyor” kampanyası çerçevesinde düzenlenen “Liseler arası Kitap Okuma Yarışması” nın finali Cumhuriyet İlkokulu konferans salonunda yapılacağı için; başta ses ve oturma düzeni olmak üzere tüm organizasyondan Okul Müdürü Hüseyin CEYLAN sorumlu olacaktır.

“Babaeski Okuyor” kampanyası çerçevesinde düzenlenen “Liseler arası Kitap Okuma Yarışması” nın finallerine Cumhuriyet İlkokulu konferans salonunda yapılacak olan programı izlemek üzere; başta yarışmaya katılan öğrenciler olmak üzere tüm ortaöğretim kurumlarından başlarında öğretmen ve idarecilerle birlikte velilerinde katılımı sağlanacaktır. Bu konuda gerekli duyuru ve organizasyon okul müdürlükleri tarafından yapılacaktır.

 

Toplantıda görüşülecek başka bir konu olmadığının belirlenmesinden sonra İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Muzaffer KARAMAN toplantıya katılanlara teşekkür edip, çalışmalarda başarılar dileyerek toplantıyı sona erdirdi. 

Hacı Hasan Mahallesi Atatürk Caddesi No 30 Babaeski/KIRKLARELİ - 0 288 512 11 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.