KIRKLARELİ BABAESKİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Babaeski Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi´ne üç dalda ödül

İlçemiz Babaeski Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi, tamamıyla kendi tasarladığı bir eTwinning projesi olan “Environmentally Right”, eTwinning 2 İtalyan ve 1 Yunan ortak ile hayata geçmiştir. Öğrenci Kalite Etiketi, Avrupa Kalite Etiketi, Avrupa Proje Kalite Ödülü olmak üzere İlçemiz Babaeski Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi üç dalda ödül almıştır.
Babaeski Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi´ne üç dalda ödül

İlçemiz Babaeski Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi, tamamıyla kendi tasarladığı bir eTwinning projesi olan “Environmentally Right”, eTwinning 2 İtalyan ve 1 Yunan ortak ile hayata geçmiştir.

Projenin amacı öğrencilerimize ve proje partnerlerimize çevremizi tanıtmak ve daha güzel bir çevre için “çevre bilinci” oluşturmaktır. Öğrencilerimiz, partner ülkelerin öğrencileriyle tanıştı ve çevre konusunda paylaşımlarda bulundu. Çevre konusunda Babaeski TEMA Başkanı Pınar ALBAN, öğrencilerimize bilgilendirme toplantıları yaptı ve sorularımızı yanıtladı. Diğer okullara çevremizle ilgili tanıtımlarda bulunuldu. Çevre konusunda güzel örnekleri paylaşıldı ve fikir alışverişi yapıldı. Bu çalışmaların hepsini, İngilizce ve web 2.0 araçlarını kullanarak uygulandı ki bizim için de en önemlisi buydu. Çünkü web 2.0 araçları, dünyada, eğitim teknolojileri konusunda en son kullanılan uygulamadır. Bu sistemleri bu sene içerisinde okul içi eğitimlerde de kullanmaya başlanıldı. Okulumuz bu proje sayesinde hem Türkiye’den hem Yunanistan’dan hem de İtalya’dan kalite ödülü aldı.

Öğrenci Kalite Etiketi, Avrupa Kalite Etiketi, Avrupa Proje Kalite Ödülü olmak üzere İlçemiz Babaeski Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi üç dalda ödül almıştır.

eTwinning nedir?

eTwinning Avrupa´daki okullar Topluluğudur, (Başka bir deyişle Avrupa’daki okullar için iletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek ve paylaşmak için oluşturulan topluluk).  Bütün katılımcı ülkelerden öğretmenler kaydolabilir ve birbirlerini bulmak, sanal ortamda tanışmak, fikir ve örnek uygulama alışverişinde bulunmak, gruplar oluşturmak, Öğrenme Etkinliklerinde öğrenmek ve çevrimiçi tabanlı projelere katılmak için çevrimiçi eTwinning araçlarını (Portal ve Masaüstü) kullanabilirler.

 

Bir eTwinning Projesi nedir?

Okullar, diğer okullarla bir proje oluşturmak için ortak olabilirler ve çalışmalarını yürütmek için Bilgi ve İletişim Teknolojilerini (BİT) kullanabilirler. Bir proje oluşturmak için, en az iki okulun bir araya gelmesi gerekir.  Bir projenin Avrupa Kalite Etiketi veya eTwinning Ödülü almaya hak kazanabilmesi için, en az 2 farklı ülkeden okulların içinde yer alıyor olması gerekir. Bir eTwinning projesi, Avrupa´daki iki ya da daha fazla öğretmen, öğretmenlerden veya branşlardan oluşan ekipler, kütüphaneciler, başöğretmenler ve öğrenciler tarafından yürütülebilir. Aynı branşta ya da bilgi ve iletişim teknolojileri kullanılarak müfredatlar arası işbirliği yapılabilir.Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki okulların hepsi katılabilir (öğrencilerin yaş aralığı 3-19).

eTwinning Etiketi nedir?

eTwinning Etiketi, katılan okulların ülkelerindeki Ulusal Destek Servisleri tarafından onaylanan projelere verilir. Bir ortaklık bildiriminde bulunan okullar, kayıt olduktan sonra bir hafta içinde eTwinning Etiketini alır.

Avrupa Kalite Etiketi nedir?

Avrupa Kalite Etiketi Avrupa düzeyinde verilir. Siz ve (ikiden fazlaysa) diğer proje ortaklarınızdan en az biri bir Kalite Etiketi aldıysa, o zaman Avrupa Kalite Etiketi alırsınız. Ekim 2009´dan itibaren Avrupa Kalite Etiketi sadece yılda bir verilmekte ve eTwinning Portal´dan duyurulmaktadır.

eTwinning Ödülleri nelerdir?

 

Avrupa eTwinning Ödülleri, yüksek kalitede eTwinning projeleri gerçekleştirmiş okullara verilir. Üç farklı yaş kategorisi bulunmaktadır: 4-10, 11-15 ve 16-19 yaş. Avrupa Ödülü yarışmasına, bir önceki yılda yapılan projeler için sonbaharda başvurulur. Kazananlara ödülleri normalde bir sonraki baharda yapılan özel bir Ödül Töreninde takdim edilir.eTwinning Ödülleri ayrıca ulusal düzeyde de verilmektedir.

e-twinninge-twinninge-twinninge-twinninge-twinninge-twinning

 

Hacı Hasan Mahallesi Atatürk Caddesi No 30 Babaeski/KIRKLARELİ - 0 288 512 11 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.