KIRKLARELİ BABAESKİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Babaeski’de Okuryazarlık Seferberliği Başlıyor.

Babaeski’de Okuryazarlık Seferberliği Başlıyor.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN’ın himayelerinde Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünün 2018/04 Nolu Genelgesi ile Okuryazarlık Seferberliği başlatılmıştır.

Başlatılan Seferberliğin birinci aşaması kapsamında, öncelikli olarak Babaeski İlçemizde okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımıza yönelik İlçemiz Babaeski Halk Eğitimi Merkezinde 5 Mart 2018 tarihinden itibaren I. Kademe Yetişkin Okuma Yazma kursları açılacaktır.

Bu kapsamda İlçemiz Babaeski Halk Eğitimi Merkezince İlçemiz merkez, belde ve köylerinde okuma yazma bilmeyenlerin tespiti için gerekli alan tarama çalışmaları yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir. Seferberlik kapsamında açılacak okuma yazma kurslarında görev alan öğretmenlerin ücretleri Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara göre ödenecektir.

Birinci kademe okuma yazma kurslarını başarıyla bitirenlere törenle "Okur Yazarlık Belgesi" verilecek ve seferberlik kapsamında açılacak kursların tanıtımı için pankart, afiş ve ilanlar hazırlanacaktır. 

Ders Materyalleri Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanacak ve kursiyerlere ücretsiz olarak dağıtılacaktır.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye TOKAT, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN’ın himayelerinde başlatılan Okuryazarlık Seferberliği’ne ilişkin yoğun bir çalışma yürüttükleri dile getirerek, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak İlçe merkezi, belde ve köylerimizde okuma yazma bilmeyen herkese okuma yazmayı öğreteceklerini söyledi. İlçemizde Kaymakamlığımız Başkanlığında İlçe Okuryazarlık Seferberliği Yürütme Kurulunun oluşturulduğunu; Yürütme Kurulunun da

Babaeski Müftüsü Mehmet ŞİMŞEKOĞLU

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye TOKAT

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Göksel BAYTOK,

Okul/Kurum Müdürleri Taner TURAN, Ercan ORALTAY, Dilek ÇALIMLI ve Reyhan GÜVEN,

Merkez Hacı Hasan Mahalle Muhtarı Servet SÜRER, Gazi Kemal Mahallesi Muhtarı Nasıf ALYANAK ve Kurtuluş Mahallesi Muhtarı Nesibe ÇEKİNMEZ ve Kanaat Önderi Sayın Çetin SAĞDIÇ’tan oluşturulduğunu söyledi.

 İlçemizde belirlenen kurulun, muhtarların da desteğiyle ev ziyaretleri yapacağını ve okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın da kurslara devam edeceğini ve etkin bir tanıtım programı yürütüleceğini söyledi.

Seferberlik kapsamında açılacak okuma yazma kurslarında halk eğitim merkezi ve ilkokul sınıf öğretmenlerinin görevlendirileceğini dile getiren Müdürümüz Kadriye TOKAT, başvuruların İlçemiz Babaeski Halk Eğitim Merkezine ve okullara yapılacağını söyledi. Kurslarda Bakanlığımızın hazırladığı, Talim ve Terbiye Kurulu´nun onayından geçen yeni eğitim programının uygulanacağını ifade etti.

“Okuma yazma kurslarına katılmakta ve devam etmekte zorluk yaşayanların önündeki engelleri kaldırmaya yönelik kampanyaya destek veren kurum, kuruluşlar ve gönüllüler ile mahallinde çözüm üretilmesinin sağlanacağını sözlerine ekledi.

Seferberlik kapsamında okuma yazma bilmeyen vatandaşların birinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak ikinci kademe yetişkin okuma yazma kurslarına yönlendirilmeleri amaçlandığını da belirten Müdürümüz Kadriye TOKAT, yürütülen “Okuryazarlık Seferberliği” nin Memleketimize hayırlı uğurlu olması dileğinde bulundu.

Bu anlamlı projenin hazırlanmasında emeği geçen herkese Teşekkürler...

02-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-2018

Hacı Hasan Mahallesi Atatürk Caddesi No 30 Babaeski/KIRKLARELİ - 0 288 512 11 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.