KIRKLARELİ BABAESKİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BABAESKİ´DE TURİZM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası, bu yıl Babaeski’de 28 Nisan Salı günü Babaeski İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin düzenlediği program ile kutlandı. 
BABAESKİ´DE TURİZM HAFTASI COŞKUYLA KUTLANDI

Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Salonu’nda 14.00’da başlayan programa Babaeski İlçe Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Babaeski İlçe Jandarma Komutanı J.Yüzbaşı Mustafa Gümüşoğlu, Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bayrak, Babaeski İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Ali Osman Cura ve Muzaffer Karaman, İlçe Görkey Halk Kütüphanesi Müdür Vekili Kadir Taşkın, Babaeski Okul Müdürleri, Babaeski Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Şafak Memi, öğrenci velileri ile öğrenciler katıldılar.

 

Program yapılan Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Programın açılış konuşmasını Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Yavuz Selimhan Çakır yaptı. Öğretmen Yavuz Selimhan Çakır, açılış konuşmasında; “Bugün burada bir araya gelmemizin gayesi; ülkemizde turizm bilincinin oluşması ve ciddi bir ekonomik potansiyel olan turizm sektörünün bu şekilde kutlamalarla turizme daha fazla dikkat çekmektir. Turizm, ulusal ve uluslararası kazandığı dev boyutlarla yatırım ve iş hacmini geliştiren, gelir oluşturan, sosyo-kültürel etkileşime temel oluşturan bacasız bir sanayidir. Ancak biz bu sanayiden dünya devletleri arasında ne kadar faydalanabiliyoruz? Baktığımız zaman turizm denince akla gelen doğal, tarihi, kültürel tüm güzellikler ülkemizde fazlasıyla mevcuttur. Uzun yıllar ihmal edilmiş olan bu sektör 1985 yılından itibaren canlanmaya başlamış, günümüze kadar gelişerek devam etmiştir. Yakın dönemde devlet teşvikleriyle yapılan uluslararası standartlara uygun tesisler ve hizmetler gelecek için umut vermektedir. Turizm eğitimindeki eksikliklerimiz hızla giderilmektedir. 2014 yılında 34 milyar dolar olan turizm gelirimiz 2023 yılında 50 milyar dolar olarak hedeflenmektedir. Ülkemizin zengin bir kültürel mirasa sahip olduğu hepimizin malumudur. Ayrıca iklimi ve bulunduğu coğrafya dolayısıyla önemli bir turizm bölgesidir. Elimizdeki bu nimeti azami gayretle değerlendirmek mecburiyetindeyiz. Diğer yandan ülkemizin uluslararası örgütler tarafından tanıtımı da oldukça önemli bir konudur. 2007 yılının UNESCO tarafından “Mevlana Yılı” ilan edilmesi, Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi tarafından İstanbul’un, 2010 yılı “Kültür Başkenti” olarak, belirlenmesi ve 2011’de Kış Olimpiyatları’nın Erzurum’da yapılması Ülkemizin uluslararası boyutta tanıtımını sağlamıştır. Bundan sonra yapılacak olan uluslar arası etkinliklerde tekrar ev sahibi olabilmek için gerekli alt yapı çalışmalarına hız vermeliyiz. Bu olumlu gelişmelerin yanında uluslar arası standartlara ulaşabilmek için nitelikli insan gücüne ihtiyacımız vardır. Bu kapsamda Kültür ve Turizm Bakanlığı’mız turistlerle bire bir muhatap olan kamu görevlilerine, esnaf ve taksi sürücüleri gibi meslek gruplarına turizm eğitimi vermektedir. Konuşmama son verirken, “Güler yüzün, turistler için tavsiye mektubu olduğunu”, “Turizmin Barış ve Kalkınma Yolu” olduğunu Turizmin büyük medeniyetimizi dünya milletlerine tanıtmak olduğunu hatırlatarak, hepinize saygılarımı arz ediyorum.” dedi.

 

Program daha sonra; Türkiye’nin tanıtımı konulu slayt gösterisi, Plevne İlkokulu Halk Oyunları Ekibi’nin Kırklareli Yöresi Halk Oyunları Gösterisi ve Babaeski İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencilerinden oluşan Koro’nun söylediği yüksek yüksek tepelere, Urfa’nın etrafı, Adana köprü başı, İzmir’in kavakları, Neredesin sen?, Asiye, Kağızman gibi Türküler ile devam etti.

 

Programın sonunda ise gelen konuklara Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Alanı 11-E sınıfı öğrencilerinin, Öğretmenleri Deniz Arıca, Özcan Kasım, Neval Ekol ve Seda Karasu gözetiminde hazırladıkları yöresel yemekler ikram edildi. İkramlarda 27 çeşit yemeğe yer verilirken listede şu yemek ve tatlılara yer verildi; tarhana çorbası, düğün çorbası, kuzu yahni, tavuk kapama, pilav, kuru fasulye, ekşimikli biber, turşu, patates garnitürlü Arnavut ciğeri, menca, kıymalı börek, patatesli börek, yaprak sarması, akıtma, labada sarması, kaçamak, keşkek, pılaska, gözleme, lokma, zerde, peynirli börek, un kurabiyesi, ev baklavası, kabak tatlısı, çılbır ve piyaz. İkramlar katılımcılar tarafından yoğun ilgi görürken, öğrenciler de hazırladıkları yemek ve tatlılardan tam not aldılar.


Hacı Hasan Mahallesi Atatürk Caddesi No 30 Babaeski/KIRKLARELİ - 0 288 512 11 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.