KIRKLARELİ BABAESKİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BEYAZ BAYRAK ÖDÜL TÖRENİ

Okulların, temizlik ve sağlığa uygunluk açısından belirli kıstaslar esas alınarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde denetlenmesi, okul sağlığının iyileştirilmesi hususunda teşvik edilmesi için uygulanan projede gerekli kriterleri karşılayan 4 okul/kurumumuz Beyaz Bayrak/Sertifika ve Teşekkür Belgesi ile ödüllendirildi.
BEYAZ BAYRAK ÖDÜL TÖRENİ

2013- 2014 Eğitim öğretim yılında Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ekipleri tarafından Beyaz Bayrak Projesi kapsamında hijyen, çevre düzeni ve Kantin denetimi gibi kriterler çerçevesinde yapılan denetimler sonucu 4 okul/kurumumuz Beyaz Bayrak almaya hak kazanmıştır.

Proje kapsamında beyaz bayrak almaya hak kazanan okullarımız

1

Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi

Babaeski

2

Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü

Babaeski

3

Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (Babaeski Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)

Babaeski

4

Mimar Sinan İlkokulu

Babaeski

 

 

Beyaz Bayrak nedir?

 

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından, okulların temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi amacıyla yürütülen proje çerçevesinde, temizlik açısından 100 üzerinden 90 alan ilköğretim okullarına beyaz bayrak verilmektedir.

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından, okulların temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi amacıyla yürütülen proje çerçevesinde, temizlik açısından 100 üzerinden 90 alan ilköğretim okullarına beyaz bayrak verilmektedir.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, toplum sağlığını koruma ve geliştirme, yaşam kalitesini yükseltme, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmenin, kamu kurum ve kuruluşlarının asli görevleri arasında olduğu vurgulanmıştır. Umumi Hıfzısıhha Kanunu gereği toplum sağlığını koruma ve geliştirmenin bakanlığı asli görevlerinden olduğunu kaydeden yetkililer, bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğine gidilerek, ilköğretim okullarının belli kriterler esas alınarak denetlenmesinin öngörüldüğünü kaydetmişlerdir.

Proje kapsamında, çocukların ruh ve beden sağlığının korunması amacıyla ilköğretim okullarına yönelik hijyen kurallarının belirleneceği ´´Okul Sağlığı Denetleme Formu´´ hazırlanmıştır.

Buna göre, okul içi ve çevresi, idari birim, öğretmen odası, kütüphane, ısıtma durumu, spor ve tiyatro salonu, atölyeler, laboratuarlar, revir, kantin, tuvaletler ve içme suları göz önüne alınarak 100 puan üzerinden bir değerlendirme yapılmaktadır.

Bu çerçevede iki Bakanlığın yetkililerince denetlenen okullarda, yapılan değerlendirme sonucunda 90 ve üzerinde puan alan okullara, sağlık ve temizliği simgeleyen beyaz bayrak ve sertifika verilecek. Bu belge 2 yıl süreyle geçerliliğini olacak, kontroller de bu süre içinde devam edecektir.

 

BEYAZ BAYRAKBEYAZ BAYRAKBEYAZ BAYRAK

Hacı Hasan Mahallesi Atatürk Caddesi No 30 Babaeski/KIRKLARELİ - 0 288 512 11 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.