KIRKLARELİ BABAESKİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçemizde Ortaöğretim Geçiş Modelinde Mesleki ve Teknik Eğitimi Tanıtma ve Yönlendirme Faaliyetleri Yapılmaktadır.

İlçemizde Ortaöğretim Geçiş Modelinde Mesleki ve Teknik Eğitimi Tanıtma ve Yönlendirme Faaliyetleri Yapılmaktadır.

Ülkemizin nitelikli iş gücü ihtiyacı çerçevesinde öğrencilerin ilgi, istek, yetenek ve kişilik özelliklerinin ortaya çıkarılması, başarılı ve mutlu olabilecekleri bir mesleği seçmeleri için meslekler hakkında bilgilendirilmeleri, eğitim sistemi ile çalışma hayatı arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi ülkemiz insan kaynağının yetiştirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir.

Ortaöğretim içindeki mesleki ve teknik eğitim payının %60’lara çıkarılması hedefi doğrultusunda Bakanlığımızca bir atılım gerçekleştirilmiş ve bu doğrultuda mesleki ve teknik eğitime erişim imkânları artırılmış, eğitim kalitesinin yükseltilmesi için çeşitli düzenlemeler hayata geçirilmiştir. Bu anlayışın sürdürülerek eğitimin kalite ve kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar çeşitlendirilerek devam ettirilmektedir.

Bakanlığımızca, temel eğitimi tamamlayarak ortaöğretime geçecek olan öğrencilerin ortaöğretime geçiş sisteminde değişikliğe gidilerek 2018-2019 eğitim-öğretim yılından itibaren yeni sistemin uygulanacağı ve bu kapsamda öğrencilerin tercihleri esas alınarak sınavlı veya mahallinde sınavsız olarak yerleştirileceği açıklanmıştır.

Yeni yerleştirme sisteminde,  öğrencilerimizin istekleri doğrultusunda mahallelerindeki okulları tercih edeceği dikkate alınarak mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının daha fazla tercih edilebilir olabilmesi için 26/03/2018-30/03/2018 tarihleri arasında, Babaeski merkez, belde ve köylerinde Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Ortaokulların 8.sınıflarında öğrenim gören 412 öğrenciye Mesleki Eğitim Tanıtım ve Yönlendirme faaliyetleri kapsamında seminerler verilerek, mesleki eğitimi içeriği, önemi ve avantajları öğrencilere anlatılmış ve tanıtım broşürleri dağıtılmış, okullarımıza ziyaretleri yapılmıştır

02-04-2018

02-04-2018

Hacı Hasan Mahallesi Atatürk Caddesi No 30 Babaeski/KIRKLARELİ - 0 288 512 11 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.