KIRKLARELİ BABAESKİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ŞAMPİYON ATATÜRK ANADOLU LİSESİ

Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 07 Mayıs Perşembe günü 14.00’da Cumhuriyet İlkokulu Çok Amaçlı Salonu’nda “Türkçe’nin Doğru ve Güzel Konuşulması, Türk Dilinin Zenginliklerinin Ortaya Çıkarılması” etkinlikleri kapsamında Ortaöğretim Kurumları arası Kelime Türetme Yarışması düzenledi.
ŞAMPİYON ATATÜRK ANADOLU LİSESİ

Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 07 Mayıs Perşembe günü 14.00’da Cumhuriyet İlkokulu Çok Amaçlı Salonu’nda “Türkçe’nin Doğru ve Güzel Konuşulması, Türk Dilinin Zenginliklerinin Ortaya Çıkarılması” etkinlikleri kapsamında Ortaöğretimler arası Kelime Türetme Yarışması düzenledi. 7 Lise ve Dengi okul arasında düzenlenen yarışmayı Atatürk Anadolu Lisesi 53 puan ile kazandı.

Okul takımlarının yerlerinin belirlenmesinin ardından yarışmada kurallar okunarak takımlar bilgilendirildi. Yarışmada şu kurallara yer verildi; “Yarışmaya her okuldan 3’er öğrenci katılacaktır. Öğrencilere 5 sessiz 3 sesli harf kura ile çektirilecektir. Öğrencilerin 1 adet joker harf kullanma hakkı vardır. Yazdıkları sözcüklerdeki harf sayısı kadar puan alacaklardır. Öğrenciler 2 dakika içinde cevap vereceklerdir. Yarışmada yapım ekleri kabul edilecek, çekim ekleri kabul edilmeyecektir. Özel isimler kabul edilmeyecektir. Kura torbasına her harften 2’şer adet konulacaktır. Kurada ikinci bir harf çıkmadıkça aynı sesten joker hariç ikinci kez kullanılmayacaktır. Beraberlik halinde berabere kalan okullar arasında beraberlik bozuluncaya kadar yarışma devam edecektir. Yarışmada 10 tur atılacaktır. Öğrenciler yanlarında siyah keçeli kalemler ve dosya kağıtları getirmeleri gerekir. İhtilaf durumunda internet aracılığıyla TDK’nın son imla kılavuzundan ayrıca TDK’nın Büyük Türk Sözlüğü’nden yararlanılır. İhtilaf durumunda bulunan sözcük öğrenciye cümle içinde kullandırılır.”

 Yarışma kurallarının okunmasının ardından jüri gözetiminde yarışma başladı. Yarışmaya katılan 7 Ortaöğretim Kurumu puanları jüri tarafından açıklandı. Jüri tarafından açıklanan sonuçlara göre;

  • Atatürk Anadolu Lisesi 53 puanla birinci
  • Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi 52 puanla ikinci
  • Anadolu İmam Hatip Lisesi 50 puanla üçüncü oldu.

Yarışmanın ardından sıralamaya giren okullara hediyelerini Babaeski İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Muzaffer Karaman ve Semih Tahir Aksoy ile Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Hüseyin Ceylan verdiler.

 

Hacı Hasan Mahallesi Atatürk Caddesi No 30 Babaeski/KIRKLARELİ - 0 288 512 11 07

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.